Festiwal Nauk Ścisłych- dzień matematyczno- fizyczny

2 czerwca 2017r. był ostatnim dniem Festiwalu Nauk Ścisłych obchodzonym w naszej szkole. Tego dnia uczniowie uczestniczyli w praktycznych zajęciach z fizyki i matematyki. Zadaniem młodzieży było nabycie umiejętności posługiwania się precyzyjnym narzędziem wyznaczania poziomu. Uczniowie sami musieli wlać wodę destylowaną do poziomicy wodnej, następnie wyeliminować zgromadzone w wężu pęcherzyki powietrza metodą grawitacyjną. Zabawa była dostatnia, gdyż nie było to łatwe. Jeszcze raz króluje tu zasada: cierpliwość popłaca. Zadanie udało się wykonać. Kolejnym krokiem było sprawdzić poziomy przedmiotów zawieszonych na ścianach.Uczniowie wykazali się pomysłowością i wyszli ze wspólnie zbudowanym narzędziem na korytarz, gdzie dokonywali pomiarów poziomów drzwi, klamek, barierek na schodach. Ostatnim zadaniem było wyciagnięcie wniosków. Na podstawie pomiarów stwierdzili uczniowie jednogłośnie, iż narzędzie tak proste w swej istocie okazuje się nie banalne. poziomy wyznacza z zadziwiającą dokładnością, pod warunkiem zachowania odpowiednich norm pomiaru.Wszyscy bawili się znakomicie poznając prawa fizyki.

Po małej przerwie uczniowie musieli się skupić na warsztatach z matematyki. Obejrzeli prezentację na temat iluzji w matematyce (figur niemożliwych - takich, które można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, ale nie można ich skonstruować w rzeczywistości). Naszej młodzieży się udało stworzyć "niemożliwe kształty" ;-) Sprawne ręce, otwarty umysł i trochę umiejętności fotograficznych sprawiły, iż to co wydawało się niemożliwe do osiągnięcia powstawało. Odpowiednia perspektywa, światło i zdolności fotograficzne pozwoliły stworzyć trójkąt Penrose'a, w którym każde sąsiednie boki są prostopadłe, basen, na którym wchodząc po drabinie z jednego brzegu przechodzi się na drugi brzeg(???) oraz ramkę, przez którą podobno nie da się przełożyć belki? Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali zadania i świetnie się przy tym bawili.

1 copy2