18 sierpnia 2017r. - piątek – koniec podróży po krajach anglojęzycznych

18th August 2017, Friday. Finall stage of the trip around English -speaking countries

Dziś zakończyliśmy tydzień podróży po krajach anglojęzycznych; powspominaliśmy ciekawe historie i anegdoty o Anglii, Stanach Zjednoczonych, Szkocji i innych. Nasi uczniowie zaskakiwali swoją wiedzą na różne tematy np. o zespole angielskim The Beatles czy słynnych budowlach brytyjskich i amerykańskich. Następnie graliśmy w kolejną amerykańską grę uwielbianą od pokoleń przez Amerykanów a mianowicie: kalambury. Uczniowie prześcigali się w próbach pokazania gestami, mową ciała różne hasła jak np: nazwy sportów, czynności a przede wszystkim nazwy ich ulubionych gier komputerowych. Wszyscy wspaniale się bawili!

Today was the last day of the week cross English - speaking countries; we talked about interesting stories of England, United States, Scotland and others. Our students’ knowledge is really impressive; they know so many things about, for example, the Beatles or famous buildings in Great Britain or the USA. Next, we played the most popular American game which has been played there for generations, namely, the puns- play on words. The students used gestures and body language to show the names of their favourite sports, activities or the most popular computer games. We all had so much fun!