Uczniowie klas IV świętowali Dzień Chłopaka w kinie Helios

Students from grade IV celebrated Boys' Day in the "Helios" cinema.

Z tej okazji wybraliśmy się na seans pt: „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej. Poznaliśmy między innymi dwóch głównych bohaterów Julkę i Olka, którzy wpadają na trop tajemniczego skarbu oraz przekonują się, że są jeszcze prawdziwe przygody. Dzięki czemu zdobyliśmy wiedzę na temat przyjaźni i jej znaczenia w życiu. Poznaliśmy cechy i zachowania „dobrego przyjaciela” oraz znaczenie troski o przyjaźń w procesie cementowania relacji. Seans dostarczył nam wielu pozytywnych wrażeń i emocji, dlatego zapadnie w naszej pamięci na dłużej.

Yesterday we went to the cinema to watch the film entitled "Tarapaty", directed by Marta Karwowska. We met two main characters, Julka and Olek, who set off to find a mysterious treasure and find out, that the real adventures still exist. Thanks to this we got to know the value of friendship and its meaning in life. We know now what a "good friend" should be like and we understand that in order to create foundations for friendship, we need to take good care of it. We left the cinema with positive impressions and emotions, that is why we will remember the film for a long time.

20171002 14172820171002 140655

IMG 20171002 141859