Słodka wycieczka przedszkolaków

A sweet trip of pre -school students

Wczoraj, klasy 0A i 0B wybrały się na wycieczkę do Muzeum Zabawy i Zabawek oraz do Manufaktury Słodyczy. W muzeum poznaliśmy historię różnych zabawek oraz mogliśmy pobawić się niektórymi eksponatami. Natomiast w Manufakturze Słodyczy każdy miał okazję samodzielnie wykonać lizaka za co otrzymał "Dyplom Małego Karmelarza". To był wyjątkowo udany dzień :) !

Yesterday 0A and 0B classes were at the Museum of Toys and Play and in Sweets Workshop Corner. At the museum kids got to know the history of different toys and could play with some exhibits. Whereas, in Sweets Workshop Corner each kid had a chance to make a lollipop by themselves. After that, all the children got a diploma and became Little Sweets Makers. It was an extremely successful day!