Festiwal Nauk Ścisłych - dzień z fizyką

Festival of Science - a day with physics

Motywem przewodnim dnia w trakcie wykładów były normy w salach lekcyjnych i pomiar fizycznych parametrów środowiska.
Uczniowie najpierw słuchali krótkiego wykładu wprowadzającego do norm gdzie dowiedzieli się jakie normy powinny spełniać pomieszczenia do nauki.
Kolejnym tematem było przedstawienie przyrządów do pomiaru parametrów środowiska:
- Pirometr
- Miernik zawartość CO2
- Miernik poziomu hałasu
- Miernik poziomu oświetlenia
- Miernik wilgotności względnej powietrza
Ostatnia część to warsztaty gdzie uczniowie sami mogli dokonywać pomiaru za pomocą tych przyrządów i sprawdzać czy wyniki mieszczą się w zadanych normach.

Ponadto, w trakcie przerw wykonywaliśmy proste i zabawne doświadczenia pod opieką naszych kolegów: Filipa, Kuby i Przemka, którzy w przystępny sposób podawali naukowe wyjaśnienia zjawisk.
Poznaliśmy zasadę działania elektromagnesu.
„Poczuliśmy” zjawisko indukcji elektromagnetycznej.
Przekonaliśmy się, co może statyczny ładunek elektryczny („fruwający metal, skaczące papierowe ludziki”).
Zaobserwowaliśmy wpływ prędkości strumienia powietrza na wytwarzane przezeń ciśnienie („papierowa zapadnia”).
Poznaliśmy działanie dźwigni jednostronnej próbując złamać wykałaczkę („słabeusz”).
Zrozumieliśmy zjawisko rezonansu. Zrobiliśmy „dzwon z łyżki”, „gumkową gitarę” i sprawdziliśmy jaki wpływ ma pudło rezonansowe na głośność dźwięku.
Sprawdziliśmy wytrzymałość kartki papieru.

The leitmotif of the day during lectures were standards in the classrooms and measuring the parameters of physical environment.
The students first listened to a brief introductory lecture about standards, on which they learned what standards should be met by the study rooms.
Another topic was to present instruments for measuring environmental parameters:
- A pyrometer
- CO2 content meter
- Noise level meter
- Lighting level meter
- Relative air humidity meter
The last part was a workshop where the students themselves could measure the standards using these instruments and check whether the results meet the given standards.

In addition, during the breaks, we performed simple and fun experiences under the care of our schoolmates: Filip, Kuba and Przemek, who gave an understandable explanation of some phenomena in an accessible way.
We got to know the principle of electromagnet operation.
"We experienced" the phenomenon of electromagnetic induction.
We saw what a static electric charge can be ("flying metal, leaping paper people").
We observed the influence of the speed of the air stream on its pressure ("paper trap").
We got to know the operation of the one-sided lever trying to break the toothpick ("weakling").
We understood the phenomenon of resonance. We made a "bell with a spoon", a "rubber guitar" and we checked how the resonance box affects the volume of the sound.
We checked the strength of the paper sheet.

fiz01fiz02

fiz03