Wycieczka Biskupin-Berlin-Poznań

Trip to Biskupin, Berlin and Poznań

Uczniowie klas 6, 8 oraz 3 gimnazjum wraz z opiekunami środę, czwartek i piątek spędzili na pełnej wrażeń wycieczce do Biskupina, Berlina i Poznania. Poniżej fotorelacja i opis naszych przygód! Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Archeologicznego i osady Biskupin, która zbudowana została ok. VIII wieku p.n.e. Zapoznaliśmy się z historią tego miejsca. Wszyscy mieliśmy okazję obejrzeć rekonstrukcję dawnej zabudowy i skorzystać ze wskazówek jedynego w Polsce krzemieniarza. Następnie wyruszyliśmy do malowniczo położonego pensjonatu Leśniczówka. W otoczeniu przyrody odpoczęliśmy przed kolejnymi wyzwaniami. W czwartek rano wyruszyliśmy do stolicy Niemiec - Berlina. Przewodnik, pan Jan, przekazał nam wiele faktów z historii miasta, ale także ciekawostek z czasów upadku muru berlińskiego, których był świadkiem, jako mieszkaniec zachodniej, otoczonej murem części miasta. Pokazał nam również robione przez siebie w tamtym okresie zdjęcia. Ostatniego dnia odwiedziliśmy kolejną stolicę - tym razem Wielkopolski. Poznań powitał nas nieco gorszą aurą. Jednak pod entuzjastycznym przewodnictwem pana Dominika, raźnym krokiem przemierzaliśmy uliczki starego miasta. Odwiedziliśmy także Ostrów Tumski i najstarsze zachowane kamienie - pozostałości pierwszej polskiej katedry. Wycieczkę po mieście zakończyliśmy przy zabytkowym Ratuszu, gdzie wysłuchaliśmy legendy o powstaniu herbu miasta. Po obiedzie wyruszyliśmy w stronę Kielc, bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

The students of the 6th and 8th grades of primary school as well as the 3rd class of junior high school spent three days Wednesday, Thursday and Friday on a great trip to Biskupin, Berlin and Poznań. Here is what we did! We started the trip with visiting the Archeological Museum and the settelments in Biskupin which date back to the VIIIth century BC. We got to know the history of this place and had a chance to see the reconstruction of the settlements. We also had a short talk with a stoneman. Next, we set off to a picturesque guesthouse Leśniczówka where we rested before the next day. On Thursday morning all the students were ready to continue the adventure and so we set out to the capital of Germany- Berlin. Our guide Jan told us a lot of interesting stories and facts about the Berlin Wall. What's more he showed us the photos that he took while living in West Berlin in 1980s. On the last day of our trip we went to sightsee another capital - Poznań, the capital of Wielkopolska Region. It was a gloomy day, but the enthusiasm of our guide Dominik brightened it up and we eagerly walked up and down the streets of the old part of the city. We also had a chance to visit the island of Ostrów Tumski and the remains of the oldest Polish Cathedral. We finished our trip at the Main Square where we learnt about the origins of Polish national symbols. After dinner, we set off back home.