Obrady Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Proceedings of the Youth Assembly of the Świętokrzyskie Voivodship

W dniu 19 października 2019r. odbyła się szósta sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Podczas obrad uzupełniono skład Młodzieżowego Sejmiku. Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wręczył nominacje nowym radnym m.in. uczennicy klasy 1A Pierwszego Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego, Alicji Dulik. Radni dyskutowali na wiele tematów np.: o konferencji samorządów uczniowskich, przyjęli także stanowisko ws. rekomendacji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+.

On October 19, the sixth session of the Youth Assembly of the Świętokrzyskie Voivodeship. During the meeting the composition of the Youth Parliament was completed. Andrzej Pruś, chairman of the Sejmik of the Świętokrzyskie Voivodship gave nominations to a new councilor among others first-grade students of the First Bilingual High School Of general education, Alicja Dulik. Councilors discussed many topics e.g. on a conference of student councils, they also adopted a position on the recommendations of the 2030+ Świętokrzyskie Voivodeship Development Strategy.