Czwartek - 30 lipca 2020r.

Thursday 30th July 2020

Dzisiejszy dzień na świetlicy upłynął pod hasłem "Sport na wesoło". Korzystając z ładnej pogody wszyscy razem spędzaliśmy dużo czasu na zabawie na świeżym powietrzu. Dziewczynki brały udział w zawodach polegających na przejechaniu najdłuższego odcinka trasy na deskorolce. Później krążyły hula- hop na czas mając obręcz ma dowolnej części ciała. W tym czasie chłopcy bawili się w policjantów złodziei. Następnie wszyscy wspólnie brali udział w zabawie z elementami rzutu, czyli rzucali obręczami w stronę pachołków. Była to konkurencja na punkty, więc byli również zwycięzcy. Następnie dzieci miały czas na swobodną zabawę, po czym wróciliśmy wszyscy razem do sali, by przed obiadem poćwiczyć trochę język angielski przez zabawę "Do you like your neighbours?"

Today's motto at the school common room was: "Sport is fun". Taking advantage of the lovely weather, we spent a lot of time playing together outside. Girls took part in a competition in which they had to ride their skateboards as far as they could. Then they spun their hula hoops on time using any part of the body. At the same time boys were playing policemen and robbers. Next all the children took part in a game where the goal was to throw a ring on a training cone. The throwers were awarded points so there were also winners in this competition. Afterwards children had some free playtime and then we all came back inside. Before dinner time we still had some time to practice English by plying "Do you like your neighbour?" game.