Odkrywamy Piękno Najbliższej Okolicy

Discovering the beauty of Karczówka and Dalnia Hill

Wycieczka integracyjna klas 5 oraz klasy 8 szlakiem archeo-geologicznym wokół Karczówki, Dalni i Grabiny. Ekspedycja krajoznawcza rozpoczęła się o godz. 8.30 w piątek 18.09.2020 r. przed budynkiem szkoły KSP przy ul. Jagiellońskiej 109A. Następnie cała grupa skierowała się w stronę zbiegu ul. Podklasztornej i św. Barbary, gdzie znajduje się początek trasy.

The end of September is a good occasion to make a trip with youth of grade 5 and 8 in nearby Karczówka and Dalnia Hill. The adventure started in front of the school on Jagiellońska street and then we moved to the beginning of the path on św. Barbara street.

Stamtąd przemieszczając się wzdłuż południowej ściany 200 letniego lasu wspięliśmy się do kościoła klasztornego pod wezwaniem św. Karola Boromeusza. Po drodze zatrzymaliśmy się w miejscach wyrobisk górniczych, gdzie przez prawie 600 lat okoliczni górnicy (gwarkowie) wydobywali rudy ołowiu i srebra. Bogate złoża kruszców bogaciły tutejszych mieszkańców i doskonale wpływały na rozwój miasta Kielce. W 1646 roku Hieronim Mala, górnik ze wsi Niewachlów, wydobył trzy olbrzymie ołowiane samorodki, z których wyrzeźbiono sakralne figury. Jedną z nich, figurę św. Barbary dzieci mogły zobaczyć w klasztorze na Karczówce.Kolejny przystanek na szlaku to wyjątkowe miejsce poświęcone walce Polaków o wolność - zbiorowa mogiła powstańców styczniowych, znajdująca się na północnym stoku wzgórza. Kolejnym przystankiem było wzgórze Dalnia (314 m n.p.m), skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę Kielc i Gór Świętokrzyskich z Łysicą i św. Krzyżem. Zatrzymaliśmy się tutaj na piknik, gdzie dzieci mogły zjeść i odpocząć chwilę. Następnie grzbietem Grabiny przeszliśmy do pozostałości kopalni „Barbara”, gdzie dzieci zobaczyły pozostałości najgłębszego szybu górniczego, liczącego 118m. Ostatnim przystankiem na drodze naszej wyprawy był kamieniołom Grabina, który eksploatował kruszywo do 1975 r. Obecnie stanowi rezerwat geologiczny, pełen śladów przyrody ożywionej i nieożywionej sprzed 500 mln lat. Piękna pogoda i radosne humory sprawiły, że większość z nas straciła poczucie czasu. Pora wracać do szkoły! Czeka nas ok. 4 km drogi powrotnej! Zmęczeni, ale szczęśliwi docieramy do KSP na godz. 13.00. Ufff.

Then we went along the southern slope of Karczówka where we admire 200 years old pine forest. Time to time we stopped to have a look on places where miners through centuries were excavating lead ore and silver. We visited the chapel in the friary on the hill where there is a sculpture of Saint Barbara entirely made of one pierce of lead. Then we headed towards Dalnia Hill (314 m above sea level) where we stopped to have a picnic. From here you can see a beautiful view of Kielce and in the background Saint Cross Mountain. Next we took Grabina quarry and Saint Barbara lead miner. But it is time to be back! With fine weather and in good moods we went back to school at 1 o'clock.