Pierwsza Dwujęzyczna Szkoła PodstawowaEuropejska Szkoła Podstawowa
First Bilingual Primary SchoolEuropean Primary School
3 sierpnia 2017r. - czwartek – Mapy i niemapy… Dziś zapoznaliśmy się z projektem Niemapa czyli niby-planem miasta z zaznaczonymi familijnymi atrakcjami oraz z zagadkami, ciekawostkami i propozycjami zabaw dla całej rodziny. Okazało się, że na Niemapie Kielc wiele punktów już odwiedziliśmy! Ale przed nami jeszcze wiele ciekawych miejsc. Po obiedzie również była zabawa z mapami, ale tym razem, jako piraci wcieliliśmy się w poszukiwaczy skarbów. Na szkolnym podwórku zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny i każda dostała mapę piracką, na której zaznaczone było miejsce ukrytego skarbu. Wcześniej musieliśmy rozwiązać zagadki, dzięki którym otrzymaliśmy wskazówki jak dotrzeć do skarbu. Odnaleziony skarb okazał się bardzo cenny – podzieliliśmy go miedzy sobą.
2 sierpnia 2017r. - środa – kartka z podziemi Dzisiejszy dzień upłynął nam na poznaniu podziemnego świata przyrody czyli jaskiń. Do południa na podstawie książek, albumów i zdjęć dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstają jaskinie. Poznaliśmy zwierzęta żyjące dawniej i dziś w jaskiniach oraz sztukę w wykonaniu człowieka prehistorycznego. Poznaliśmy narzędzia wytwarzane przez człowieka jaskiniowego (łuki, maczugi) , a na koniec wykonaliśmy makietę jaskini. Wyposażeni w taką wiedzę wybraliśmy się na poszukiwanie przygód na podziemnej trasie turystycznej w kieleckim rezerwacie Kadzielnia. Przeszliśmy przez trzy jaskinie Odkrywców, Prochownię i Szczelinę. Trasa liczy 130 m, ale to wystarczyło byśmy poczuli na sobie skalny oddech wapiennych ścian, pod stopami wyczuli kamienie i przyjrzeli się wyszukanym naciekom skalnym. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły i stworzyliśmy niesamowite pocztówki z pozdrowieniami spod ziemi.
1 sierpnia 2017r. - wtorek – ciepło/zimnoDziś dla ochłody wybraliśmy się w podróż na Antarktykę. Na warsztatach w Muzeum Dialogu Kultur poznaliśmy kulturę i zwyczaje Inuitów, próbowaliśmy budować igloo z kostek cukru, wykonaliśmy zimowe pejzaże akwarelami i solą, zrobiliśmy typowe zabawki ludów śniegu. A potem by poczuć prawdziwe zimno, poszliśmy na lody!Na koniec naszej przygody z Eskimosami zaprojektowaliśmy kartkę z pozdrowieniami z Antarktyki i zbudowaliśmy balonowe igloo.
31 lipca 2017r. - poniedziałek - palcem po mapie i nie tylko…
W tym tygodniu naszym tematem przewodnim są „Kartki z różnych stron świata”. Nasze spotkania będziemy tak organizować, żeby nas ciekawiły, kształciły i bawiły. Dziś zabawa z mapą! Na placu szkolnym wyznaczaliśmy kierunki geograficzne świata za pomocą kompasu. Mapę narysowaliśmy kredą na placu i zaczęliśmy podróżowanie do miejsc, które nas ciekawią i intrygują. Z miejsc tych napiszemy kartki z pozdrowieniami do koleżanek i kolegów. Nauczyliśmy się również jak najprościej można wykonać kompas mając do dyspozycji miskę z wodą, igłę i magnes. Po obiedzie poznaliśmy historię kartki pocztowej i rozpoczęliśmy tworzenie kolekcji własnych pocztówek z wakacji. A wiecie, że nazwę „pocztówka” wymyślił Henryk Sienkiewicz w 1900 roku?!
28 lipca 2017r. - piątek - polskie zamki i pałace
Nasza ostatnia podróż w czasie miała szczególny charakter. Wybraliśmy się na wycieczkę do Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie dowiedzieliśmy się, kim była szlachta i na własne oczy przekonaliśmy się, jak wyglądało ich życie codzienne. Zadziwiły nas ich obyczaje, a rozśmieszyły stroje. Po wycieczce cofnęliśmy się do czasów średniowiecza i projektowaliśmy zamki według własnego pomysłu - jedni budowali je z klocków, inni rysowali, powstała nawet ogromna stolikowo-pufowo-kocykowa forteca...
27 lipca 2017r. - czwartek - podróż w przyszłość
Jak wiadomo, wehikułem czasu można podróżować w dwóch kierunkach, dlatego w czwartek wyruszyliśmy w przyszłość. Po zapoznaniu się z najnowszą historią lotów kosmicznych, komputerów i cudów medycyny, zaczęliśmy snuć nasze własne wizje przyszłości. W praktyce natomiast skonstruowaliśmy rakiety szybsze od prędkości światła i zaprojektowaliśmy futurystyczne stroje.
26 lipca 2017r. - środa - nowy wspaniały świat
W środę nasz wehikuł czasu zabrał nas do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to świat gwałtownie przyśpieszył. Najpierw poznaliśmy historię pierwszych samochodów, samolotów i machin wojennych, po czym zabraliśmy się do konstruowania aut z kartonu i składania różnych modeli szybowców z papieru. Dowiedzieliśmy się, jak wynaleziono żarówkę, radio i film, a na koniec wcieliliśmy się w naukowców badających właściwości światła i dźwięku.
25 lipca 2017r. - wtorek - wielkie odkrycia geograficzne
We wtorek przenieśliśmy się do czasów wielkich odkryć geograficznych. Poznaliśmy szczegóły odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba i wzbogaciliśmy naszą wiedzę o życiu na statku. Zbudowaliśmy nasz własny okręt, który potem wykorzystaliśmy do szalonych zabaw inspirowanych morskimi podróżami. Zgłębiliśmy tajniki kartografii i przy pomocy własnoręcznie narysowanych map szukaliśmy skarbu ukrytego w zakamarkach szkoły.
24 lipca 2017r. - poniedziałek - w Starożytnym Egipcie
W tym tygodniu wyruszyliśmy w podróże w czasie, a naszym pierwszym przystankiem był starożytny Egipt. Odkryliśmy tajemnice faraonów i zbudowaliśmy piramidy - z kartonu i z przyrządów gimnastycznych. Poznaliśmy makabryczne sekrety mumifikacji i postanowiliśmy... sami zamienić się w mumie. Na koniec spróbowaliśmy swoich sił w pisaniu hieroglifów.
Strona 40 z 43