Słodki Dzień Kobiet w zerówce

Sweet Women's Day in class "zero"

Z okazji Dnia Kobiet uczniowie przygotowywali babeczki z kremem. Samodzielnie wykonali nadzienie oraz dekorowali wypieki słodkimi posypkami, cukrowymi ozdobami oraz czekoladą. Nie obyło się również bez degustacji kremu prosto z widełek. Gotowymi wyrobami uczniowie poczęstowali zaprzyjaźnione Panie , a pozostałe babeczki zostały zjedzone przez "młodych cukierników" w wielkim apetytem.

On the occasion of the Women's Day, the students prepared muffins with cream. They made the filling themselves and decorated the pastries with sweet sprinkles, sugar decorations and chocolate. It couldn't be done without tasting the cream straight from the fork. Ready-made muffins were offered to befriended girls and women, the remaining ones were eaten by the "young confectioners" with a great appetite.