Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej

National Independence Day in Primary School

Uczniowie klas 2a i 3b z towarzyszeniem Szkolnego Chóru "Nutki" przygotowali uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Narratorzy w przystępny i ciekawy sposób przybliżyli nam trudne dzieje Ojczyzny. Recytatorzy opowiedzieli o tym, co w Polsce jest najpiękniejsze i z czego możemy być dumni. Żołnierskie i patriotyczne piosenki wykonane przez chórzystów pozwoliły nam sobie wyobrazić czasy niewoli i walki o wolność.

Pupils from classes 2a and 3b with the accompaniment of the "Nutki" School Choir prepared a solemn academy on the occasion of National Independence Day. The narrators presented the difficult history of our homeland in an accessible and interesting way. Reciters talked about the things which are most beautiful in Poland and which we can be proud of. Soldier and patriotic songs performed by choristers allowed us to imagine the times of captivity and the struggle for freedom.

11X 0611X 05

11X 03