Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

National Independence Day

Dnia 10 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów klas trzecich.
11 listopada to dla Polaków niezwykły dzień, dzień odzyskania niepodległości. Po wprowadzeniu sztandaru i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała Pani Wicedyrektor - Monika Jędrzejewska.
Przypomniała zgromadzonym wagę tego święta. Część artystyczna przygotowana przez uczniów wywołała chwile zadumy u słuchających. Nie zapominajmy o naszej WOLNEJ POLSCE na co dzień.
Podczas tego spotkania nastąpiło również uroczyste wręczenie nagrody dla Pani Mileny Stolarczyk, która wygrała konkurs The Friendliest Teacher 2023.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy i życiu osobistym.

On the 10th November 2023, our school hosted a ceremony on the occasion of the National Independence Day, prepared by third-grade students. November 11th is an extraordinary day for Polish people, the day of regaining independence. After introducing the banner and singing the national anthem together, the Vice-Principal, Monika Jędrzejewska, spoke. She reminded the audience of the importance of this holiday. The artistic part prepared by the students evoked moments of reflection in the listeners. Let's not forget about our FREE POLAND every day. During this meeting, there was also an award ceremony for Ms. Milena Stolarczyk, who won The Friendliest Teacher 2023 competition. Once again, we congratulate you and wish you further success in your work and personal life.