Europejski Dzień Języków 2019

26 September - European Day of Languages

W tym roku uczniowie KSP rozpoczęli obchody EDJ już w poniedziałek 23 września. Uczniowie klasy 7a Pierwszej Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej i 1A Pierwszego Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w warsztatach na temat Włoch prowadzonych przez wolontariuszki z północy Włoch. Było gwarno i wesoło - śpiewaliśmy po włosku, a na pamiątkę wykonaliśmy piękne karnawałowe maski inspirowane Wenecją.
W czwartek na lekcjach języków obcych rozwiązywaliśmy quizy językowe i łamaliśmy języki na łamańcach językowych. A w piątek czeka nas gra miejska "UE na 15" - mamy nadzieję, że damy radę!

This year our students started celebrating EDL on Monday 23 September. The students of Grade 7a of the First Bilingual Primary School and of Grade 1A of the First Bilingual High School took part in the Italian workshops conducted by two Italian volunteers. We had a great fun learnnig about Italian sights and traditions, singing Italian pop songs and making carnival masks.
On Thusrday 26 September we did language quizes and practised tongue twisters in foreign languages. And on Friday we are going to participate in a street game "UE na 15".

IMG 20190923 144222received 1209093612603357

IMG 20190923 141132