The European Day of Foreign Languages

Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
Aby uczcić ten dzień w naszej szkole, nauczyciele języków obcych przygotowali kilka aktywności, w których chętnie wzięli udział uczniowie wszystkich klas.
Uczniowie Dzień Języków uczcili na zajęciach z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Nauczyciele przeprowadzili lekcje okolicznościowe.
Celem tych zajęć było uświadomienie młodszym i starszym uczniom jak ważna jest znajomość języków obcych, dzięki której zwiększają się możliwości dostępu do wiedzy, czy poznawania nowych ludzi.
Podczas zajęć starano się przekazać uczniom jak najwięcej ciekawostek dotyczących języków obcych oraz tradycji naszych sąsiadów. Uczniowie mogli posłuchać jak brzmią powitania w różnych językach, dowiedzieć się więcej o alfabecie, symbolach i kulturze innych krajów europejskich.
Klasy młodsze rysowały i kolorowały nowo poznane flagi europejskie, sklejały mapę Europy z puzzli i świetnie bawiły się przy nauce powitalnego „cześć” w kilku językach. Nauka języków wiąże się również z poznawaniem codziennej kultury i obyczajów, czego przykładem była prezentacja śniadań z różnych części Europy.
Klasy starsze obejrzały krótkie filmiki ukazujące studentów, którzy mówili o łatwiejszym dostępie do rynku pracy, podróżach zagranicznych i nawiązywaniu międzynarodowych znajomości. Następnie odgadywały znaczenie różnych idiomów w języku angielskim i francuskim oraz wykonywały do nich ilustracje.

The European Day of Foreign Languages has been celebrated on September 26 each year since 2001. on the initiative of the Council of Europe and in cooperation with the European Commission.
To celebrate this day at our school, foreign language teachers prepared several activities in which students of all classes were willing to take part.
The students celebrated the Day of Languages during classes in English, French, Spanish and German. Teachers conducted occasional lessons. The aim of these classes was to make younger and older students aware of the importance of knowing foreign languages, thanks to which the possibilities of accessing knowledge or meeting new people increase.
During the classes, we tried to provide students with as many interesting facts as possible about foreign languages and the traditions of our neighbors. Students could hear greetings in different languages, learn more about the alphabet, symbols and culture of other European countries.
The junior classes drew and colored newly learned European flags, glued the map of Europe from a puzzle, and had a great time learning the welcome "hello" in several languages. Learning languages is also associated with getting to know everyday culture and customs, as exemplified by the presentation of breakfasts from various parts of Europe.
Older classes watched short videos showing students talking about easier access to the labor market, traveling abroad and making international friends. Then they guessed the meaning of various idioms in English and French and made illustrations for them.

04IMG 051405IMG 3155