"Money makes the world go round"
Edukacja ekonomiczna Narodowego Banku Polskiego

"Money makes the world go round"
Economic education of the National Bank of Poland

W poniedziałek 26 września uczniowie klasy piątej brali udział w warsztatach w ramach projektu Edukacja ekonomiczna, realizowanego we współpracy NBP z radiem eM. Uczniowie odwiedzili oddział Narodowego Banku Polskiego. Na spotkaniu z ekspertem poznali historię pieniądza, mieli okazję obejrzeć różne banknoty oraz monety. Dowiedzieli się między innymi:
- czym zajmuje się Narodowy Bank Polski,
- dlaczego przypadkowo uprane banknoty nie niszczą się (wykonane są z impregnowanej bawełny),
- jaka jest średnia żywotność banknotów o nominale 10 zł (około 12 miesięcy),
- co się dzieje z zużytymi pieniędzmi (są rozdrabniane, spalane),
- czym są monety kolekcjonerskie,
- dlaczego w w banku w przestrzeni publicznej nie ma kosza na śmieci (ze względów bezpieczeństwa),
- jak działa maszyna do zamiany bilonu na większe nominały (uczniowie samodzielnie wymieniali przyniesiony przez siebie bilon).

Ponadto reporter radia eM - Pan Piotr Zawadzki opowiedział dzieciom o pracy reportera, udzielił lekcji emisji głosu. Chętne osoby wcieliły się w rolę reporterów i wraz z Panem Piotrem nagrali materiał o wybitnych polskich ekonomistach.
W ten niebanalny sposób uczniowie poznali życiorys wybitnych polskich ekonomistów: profesora Leopolda Caro, księdza Antoniego Roszkowskiego, księdza Antoniego Szymańskiego oraz profesora Michała Kaleckiego.
Srebrne monety z serii "Wielcy polscy ekonomiści" o nominale 10 zł, z wizerunkami wyżej wymienionych osób, będzie można kupić od 26 października.

Reportaż z udziałem uczniów klasy 5c już niebawem na antenie radia eM.

.

01received 1223440991773920