Spotkanie ze Zgrzyciakami

W ostatnim czasie klasa III p1 wzięła udział w testach Strefy Gier w ramach projektu e-podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie poznali fascynujący świat Zgrzyciaków. Wspólnie z Figiem, Eronem i Animą stawili czoła złośliwemu Profesorowi Zgrzytowi, który sieje zamęt swoimi wynalazkami w świecie Julki i Kuby oraz Zgrzyciaków. Wszystko wskazuje na to, że rosną nam profesjonalni testerzy.

Z wizytą w OMPIO

W piątek , 6 listopada, klasy drugie i trzecie odwiedziły Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Zajęcia warsztatowe odbyły się pod hasłem „Wielcy Polacy" i przybliżyły uczniom sylwetki Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki. Podczas zwiedzania muzeum poznawaliśmy historię dążenia Polaków do Niepodległości. NIE BYŁO NUDNO, bo dzięki nowoczesnym rozwiązaniom multimedialnym mogliśmy klikać, dotykać, oglądać liczne zdjęcia, ekrany i eksponaty.

Pamiętajmy o przodkach - wizyta w Muzeum Dialogu Kultur

W dniu 29 października uczniowie klasy "0" wyruszyli do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, gdzie dowiedzieli się skąd pochodzi Halloween, jak Święto Zmarłych obchodzone jest w Meksyku, Japonii czy innych krajach na świecie. Najmłodsi dowiedzieli się kto świętuje ten dzień puszczając łódeczki na wodę i gdzie na świecie jest wesoły cmentarz. Na koniec dzieci wykonały kolorowe pamiątki metodą origami.

W Muzeum Powstania Warszawskiego

Klasy IIG1 i IIG2 zwiedzały Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to pierwsze w Polsce muzeum interaktywne, które w niesamowity sposób pozwala pobudzić wyobraźnię i wczuć się w sytuację powstańców i cywilnych mieszkańców Warszawy. Uczniowie obejrzeli wiele pamiątkowych fotografii oraz przedmiotów z okresu II wojny światowej. Najbardziej przykuwał uwagę odgłos bicia serca wydobywający się ze ściany stropowej. Te 63 uderzenia na minutę symbolizują czas trwania powstania. W muzeum znajduje się też replika samolotuz okresu II wojny -Liberatora KG 890GR-S, który po dokonaniu zrzutu nad walczącą Warszawą został zestrzelony, jednak największym zainteresowaniem cieszyły się kanały. Każdy mógł poczuć na własnej skórze namiastkę tego, co przeżywali ludzie w czasie powstania, przedzierający się godzinami przez małe, ciemne, wypełnione ściekami kanały znajdujące się w podziemiach Warszawy.

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Klasa IIIG zwiedziła Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie wzięli udział w warsztatach językowych – poznali historię języków żydowskich i zmagali się z alfabetem hebrajskim i jidysz. Później wszyscy udali się na zwiedzanie ekspozycji a wystawa to podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Uczniowie próbowali poznać odpowiedzi na pytania:
· Jak Żydzi pojawili się w Polsce?
· W jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie?
· Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?
Czas spędzony w muzeach to prawdziwe podróże w czasie i najbardziej efektywne lekcje historii.

W Teatrze Studio Buffo na spektaklu „METRO”

Ostatnim etapem pobytu w Warszawie była wizyta w Teatrze Studio Buffo na spektaklu „METRO” - gdzieś między fikcją a rzeczywistością …opowiadającym historię zawieszoną gdzieś między fikcją a rzeczywistością, historię o ulicznych grajkach, śpiewakach i tancerzach, którzy wystawiają na podziemnych peronach metra spektakl dla pasażerów. Jego twórcą i animatorem przedstawienia jest Jan, dla którego metro jest domem, a underground – sposobem na życie. Spektakl budzi sensację, a młodzi artyści otrzymują propozycję pracy w komercyjnym teatrze. „METRO” to opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim to historia romantycznej miłości.

alt alt

Z wizytą u Kopernika

28 października uczniowie z klas 5 i 6 SP KSP wybrali się do Warszawy. W czasie wycieczki mieli okazję zobaczyć wspaniałą architekturę nowoczesnych wieżowców w centrum stolicy, która niezwykle się spodobała. Jednak głównym celem pobytu w mieście było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Wszystkie interaktywne eksponaty wzbudzały ogromne emocje. Kręcąc dużym szklanym pojemnikiem z wodą uczniowie „wykopywali" w niej dół, uruchamiali domową elektrownię, robili największe bańki mydlane, biegając w kole uruchamiali duże młyńskie koło, a niektórym udało się przetrwać trzęsienie ziemi. Jednak najciekawszym punktem wycieczki okazała się wizyta w wyjątkowym planetarium, gdzie uczniowie dowiedzieli się, kiedy i jak najlepiej obserwować gwiazdy, w którym miejscu na niebie wypatrywać galaktyki Andromedy i obejrzeli film o powrocie na Księżyc. W drodze do domu zrobili jeszcze zdjęcia przy stadionie narodowym i po całodziennych emocjach wrócili do Kielc późnym wieczorem, myśląc o kolejnej naukowej wyprawie.

Dyskoteka halloweenowa 2015

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQtCP7xoAV1sKEMuoLx4ilnuvqRA8yKEKx-X42I5p75bE6_Tlw6 W czwartek 29 pazdziernika w klubie COOLTURA odbyła się dyskoteka halloweenowa. Gimnazjaliści świetnie się bawili, uczeń klasy IIIG - Radosław Michalewski został jednogłośnie okrzyknięty królem parkietu ;-) W konkurencji na najlepsze przebranie zwyciężył uczeń klasy IIG1 Jakub Tomaszewski i zdobył nagrodę główną: książkę pt.: „Halloween”, drugie miejsce zajął Dominik Biały z klasy IIG2, a trzecie miejsce –Dominika Jędrzejczyk z klasy IIG1. Cała trójka otrzymała kalendarze, słodycze i pająki (oczywiście sztuczne ;-)

alt alt

Więcej…

Ślubowanie klas pierwszych

6 października 2015r. uczniowe klas pierwszych złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Kolegoium Szkół Prywatnych. Świadkami tego wyjątkowego momentu byli rodzice, koledzy ze starszych klas, nauczyciele i gość specjalny - Świętokrzyski Kurator Oświaty - Pani Małgorzata Muzoł.

slubowanie00020 slubowanie00035

Więcej…

Nagroda Skrzydła 2015 dla KSP za projekt Dwujęzycznej Szkoły

Na tegorocznej, dwudziestej jubileuszowej gali nagrody Skrzydła 2015, która odbyła się w piątek 25 września, Kolegium Szkół Prywatnych otrzymało nagrodę za Projekt Innowacyjny - Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa i Dwujęzyczne Gimnazjum. Nagrodę z rąk przedstawicieli Kapituły otrzymał Dyrektor Piotr Hnidan.

sk 2015 03 sk 2015 01

sk 2015 05

Klub KSP zainaugurował nowy sezon filmowy w kinie Fenomen

slumdog.jpg

19 października 2015r. w ramach działalności Klubu KSP - Kultura, Sztuka, Pasja, uczniowie Gimnazjum Językowego i Pierwszego Dwujęzycznego Gimnazjum zainaugurowali nowy sezon filmowy w kinie Fenomen.
W tym roku, w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, nasi gimnazjaliści wybrali cykl „Między kulturami”,
opowiadający o tym, jak bardzo różnorodny jest świat oraz jak ważne jest, by poznać i rozumieć nie tylko swoją, ale i inne kultury.

Jako pierwszy, uczniowie obejrzeli brytyjski film nagrodzony ośmioma Oscarami pt. „Slumdog. Milioner z ulicy",
który jest współczesnym odpowiednikiem znanych choćby z Tysiąca i jednej nocy opowieści pełnych ucieczek, niezwykłych zwrotów akcji, cudownych ocaleń i potyczek, w których bohater musi zmierzyć się nie ze złym Dżinem, ale z lokalnym gangsterem, a zły demon zostaje zastąpiony przez kusiciela – prowadzącego teleturniej Prema Kumara. Uczniowie mogli podziwiać tętniące życiem, bajecznie kolorowe Indie, a jednocześnie poczuć biedę i strach najuboższej części społeczeństwa. Film zakończył się „happy endem” i poczuciem, że miłość daje nam siłę do działania, a prawda zwycięża. A sam reżyser filmu - Danny Boyle powiedział: „Tak, to bajka. Ale bajka, która zasługuje na to, żeby się naprawdę zdarzyć”.

Zgadnij kto to?

We wtorek podczas zajęć świetlicowych uczniowie klas II i III rysowali portrety wybranych nauczycieli. Następnie próbowali odgadnąć kto znajduje się na pracach narysowanych przez ich kolegów i koleżanki. Galeria prac znajduje się w klubie COOLTURA.

alt alt

Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie do szkoły

7 października wzięliśmy udział w inauguracji akcji "Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie do szkoły". W formie zabawy poznaliśmy cenną wiedzę na temat bezpieczeństwa i zdrowia, którą przekazali nam policjanci, strażacy, ratownicy i lekarz. Na zakończenie otrzymaliśmy zaproszenie na bajkę do kina, a fotograf wykonał każdej z klas pamiątkowe zdjęcia, które ukażą się 3.12.2015r w specjalnym dodatku "Echa Dnia".

alt alt

Więcej…

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

„Języki to nasza siła!” – to hasło tegorocznej edycji Europejskiego Dnia Języków, który po raz kolejny jest obchodzony w naszej Szkole. 25 września 2015 uczniowie Gimnazjum Językowego i Pierwszego Dwujęzycznego Gimnazjum wysłuchali prezentacji na temat idei Europejskiego Dnia Języków, po czym w swoich zespołach klasowych zmagali się z pytaniami dotyczącymi ciekawostek językowych, również języka ojczystego. I o ile uczniowie nie mieli problemów z rozpoznaniem palindromów (Może jutro ta dama da tortu jeżom), to znaczenie słowa „birbant” i „zachachmęcić” nie jest takie oczywiste.
Zwyciężyła klasa IIIG – gratulujemy wiedzy!
Następnie wszystkie klasy udały się na warsztaty językowe, a w ramach zachęcania uczniów do nauki różnych języków klasa pierwsza poznała podstawy języka włoskiego, klasa IIIG języka migowego, a klasy drugie spotkały się z absolwentem KSP, panem Rafałem Niechciałkowskim, który poprowadził warsztat języka japońskiego.
Mamy nadzieję, że uczniowie KSP przekonali się po raz kolejny jak ważna jest nauka języków obcych i poczuli się silni językowo!

alt alt

Więcej…

Strona 71 z 82