Tańcz z najlepszymi - Natasza Biały

Dance with the best - Natasza Biały

Natasza Biały, uczennica klasy 6e Europejskiej Szkoły Podstawowej w miniony weekend startowała w Mistrzostwach Polski International Dance Organization w Tańcach Par w Szczawnie Zdroju.
W konkurencji solo salsa do 12 lat pokonała 36 zawodniczek, zdobyła tytuł Mistrza Polski.
W duecie salsy do 12 lat również I miejsce, w formacji caribbean show I miejsce.
Tytuły uprawniają Nataszę do startu w Mistrzostwach Europy i Świata (kadra narodowa 2022).

.

IMG 4475 copyIMG 4679

Charlie i fabryka czekolady

Charlie and the Chocolate Factory

Ostatnio na lekcjach języka polskiego klasa IVa przeniosła się do zaczarowanego świata, wykreowanego przez Roalda Dahla w powieści „Charlie i fabryka czekolady”. Uczniowie z zapałem przystąpili do omawiania lektury, wykonali również dodatkowy projekt - makietę fabryki. Powstały wyjątkowo interesujące prace, których elementy zostały wspólnie skonsumowane. To była wyjątkowo słodka lekcja!

.

0103

Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa - z wizytą w teatrze

The Chronicles of Narnia. The Lion, the Witch and the Wardrobe - visiting the theater

Uczniowie naszej szkoły wybrali się ósmego czerwca do teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl "Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa". Powstał on w oparciu o słynną powieść dla dzieci i młodzieży, autorstwa C.S. Lewisa. Narnia, pełna niezwykłych stworzeń, zachwyciła każdego, brawom nie było końca.

On June 8, students from our school went to the Stefan Żeromski Theater in Kielce for the performance "The Chronicles of Narnia. The Lion, the Witch and the Wardrobe". It is based on the famous novel for children and teenagers by C.S. Lewis. Narnia, full of extraordinary creatures, delighted everyone, the applause was endless.

0102

Dzień sportku najmłodszych

Sports day for the youngest

W dniu 2 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Sportu dla naszych najmłodszych uczniów. Do rywalizacji przystąpiły klasy Oa oraz Ob. Było to pierwsze tak duże wydarzenie sportowe, w którym mogli wykazać się swoimi umiejętnościami sportowymi. Uczniowie brali udział w wyścigach rzędów, które okazały się dla nich świetną zabawą. Głównym celem organizacji takiego dnia było zaszczepienie u najmłodszych chęci do uprawiania aktywności fizycznej oraz nauka zasady fair play podczas rywalizacji sportowych.

.

001002

Edukacja teatralna -Teatr Współczesny w Krakowie

 

Pierwszego czerwca celebrowaliśmy Dzień Dziecka będąc na wycieczce w Krakowie.
Zwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca Starego Krakowa dawnej Siedziby Królów Polski: Rynek Główny, Smocza Jama, Wawel, Okno Papieskie oraz Sukiennice.
Jednak główną atrakcją dnia było przedstawienie teatralne " Kamienie na Szaniec" w Teatrze Współczesnym. Po przedstawieniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach aktorskich.

Kto wie? Być może pewnego dnia, któryś z naszych wychowanków okaże się wielkim talentem scenicznym.

On the 1st June we celebrated the Children’s Day by going on a fantastic trip to Kraków.
We visited the most famous places such as The Main Square, Barbakan, Wawel Castle, the Pope’s Window in Franciszkańska Street and Planty.
The main attraction of the Day, however, was the performance „Kamienie na szaniec” in the Współczesny Theatre. After the play, the students had a chance to take part in some actors’ workshops.

Who knows? Maybe one day they will become actors themselves....

 
01
02
Więcej…

Konkurs Chemiczny

W dniu 13 maja br. w murach Akademii Nauk Stosowanych odbył się finał trzeciej edycji Tarnowskiego Konkursu Chemicznego. Konkurs organizowany jest przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie i odbywa się pod patronatem honorowym JM Rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzaty Kołpy.

Laureatem Tarnowskiego Konkursu Chemicznego został Maximilian Mika, uczeń ósmej klasy Pierwszej Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej. Maximilian jest również finalistą III Wojewódzkiego Konkursu z Chemii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego.
   W finale Max zmierzył się z częścią teoretyczną oraz doświadczalną. Tarnowski Konkurs chemiczny jest wyjątkowy w swojej formule. Uczniowie wykorzystują wiedzę w praktyce, rozwiązując zadania doświadczalne.  W pierwszym etapie konkursu brało udział blisko 90 uczniów z całej Polski, w tym uczniowie Kolegium Szkół Prywatnych - Maximilian, Miłosz, Antonii i Jan.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wycieczka do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach

 

Klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach. Uczniowie mieli przyjemność brać udział w interaktywnej wystawie, dzięki której wyruszyli w podróż do świata energii. Ekspozycja ta podzielona jest na trzy strefy tematyczne- Ogień i Ziemia, Powietrze i Woda oraz Człowiek. Łącznie w Energetycznym Centrum Nauki znajduje się 28 interaktywnych stanowisk, gdzie uczniowie mogli samemu przeprowadzić eksperymenty.Następnie grupa po wystawie spędziła miło czas korzystając z atrakcji pobliskiego placu zabaw.

 

 
01
02
Więcej…

Talent Show

Talent Showr

 

Za nami kolejna edycja szkolnego konkursu TALENT SHOW.
Konkurs skierowany był do uczniów klas IV - VIII szkoły podstawowej oraz klas liceum. Uczniowie przedstawiali nam swoje zainteresowania, pasje, hobby, talenty. W tym roku talenty uczestników oceniane były przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły, poprzez oddanie głosu za pomocą platformy classroom.
Po wnikliwej analizie wyników głosowania prezentujemy listę zwycięzców:
I miejsce: Danylo Korniichuk
II miejsce: Maks Gola
III miejsce: Amelia Walczyk


Dzień Sportu klas I i II szkoły podstawowej

W miniony wtorek w naszej szkole odbył się Dzień Sportu dla klas I i II Szkoły Podstawowej.
W tym dniu naszą domeną była kontynuacja hasła z Dnia Sportu klas III: „W zdrowym ciele zdrowy duch. Nie ma przecież nic nad ruch”.
Uczniowie podjęli wyzwanie w duchu sportowej rywalizacji w wyścigach rzędów zadaniowych, biorąc udział aż w ośmiu ciekawych konkurencjach, takich jak np.: jajko, pluszak, matma, ufo, czy czapka. Natomiast zwieńczeniem rozgrywek było rozwiązanie w klasowych grupach sportowej krzyżówki.
Wychowawcy dzielnie kibicowali dopingując, a tym samym wspierając swoich podopiecznych. W konkurencjach wzięły udział trzy klasy I oraz trzy klasy II. W końcowej klasyfikacji uczniowie klas I zdobyli następujące miejsca: III zdobyła klasa I b z wynikiem 40 pkt., II otrzymała klasa I c, która wywalczyła 45 pkt., a I miejsce zdobyła klasa I a z wynikiem 49 pkt.
Dzieci z klas II zdobyły kolejno miejsca: III klasa II b otrzymując 38 pkt., II zajęła klasa II c z wynikiem 44 pkt., natomiast miejsce I należy do klasy II a, która wywalczyła 47 pkt.
Klasy otrzymały dyplomy, a każdy z uczniów, jako nasz zwycięzca za zaangażowanie oraz wielkie serce włożone podczas wyścigów rzędów zadaniowych zdobył złoty medal.

Rajd: Sienkiewicza z Kielecczyzną przygoda

18 maja w przepiękny wiosenny dzień, licealiści naszej szkoły ruszyli w pieszy rajd po gminie Strawczyn: z Huciska do Oblęgorka.
Krajobrazy i przyroda w pełnym rozkwicie powodowały zachwyt uczestników, zaś trasa pośród okolicznych buków dających cień nie powodowała zmęczenia. Górską premią była góra Siniewska z rewelacyjną panoramą oglądaną z tarasu widokowego.

Docelowo idąc słynna aleją lipową dotarliśmy do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, gdzie osiągnęliśmy cel rajdu. W czasie krótkich odpoczynków usłyszeliśmy dużo informacji na temat okoliczności przybycia na ziemię strawczyńską "Litwosa" oraz sporo ciekawostek dot. pisarza i jego wiosenno-letnich pobytów w majątku.

Dzień Sportu klas III szkoły podstawowej

Podczas tego wydarzenia uczniowie wzięli udział w sportowej rywalizacji w postaci wyścigów rzędów zadaniowych oraz międzyklasowych rozgrywkach w „Kwadranta”. W rolę sędziów oprócz nauczycieli wychowania fizycznego wcielili się uczniowie klasy 8e. Do konkurencji przystąpiły cztery klasy III, które w końcowej klasyfikacji zdobyły następujące miejsca: klasa III d wywalczyła 29 pkt. zajmując tym samym IV miejsce, klasa III c zdobyła 18 pkt. i zajęła III miejsce, natomiast miejsce II zajęła klasa III a z wynikiem 30 pkt.

Największą liczbę pkt. 32 zdobyła klasa III b zajmując pierwsze miejsce.

Każda klasa za udział otrzymała medale i dyplomy.
Uczniowie biorący udział włożyli wiele serca i zaangażowania podczas rozgrywek sportowych, gdzie przyświecał im duch sportowego współzawodnictwa Fair Play.

W tym dniu naszą domeną stało się hasło:
„ W zdrowym ciele zdrowy duch. Nie ma przecież nic nad ruch”.

Projekt unijny pt. Yooki i Unia Leśna

The EU project entitled Yooki and the Forest Union

Dzisiejszego dnia w klasach 0-3 miało miejsce rozpoczęcie projektu unijnego pt. Yooki i Unia Leśna. Kolegium Szkół Prywatnych, jako jedyna szkoła w całej Polsce wzięła udział w takim przedsięwzięciu.
Ambasadorem projektu i osobą odpowiedzialną za wdrożenie go w naszym kraju jest pani Milena Stolarczyk, wychowawczyni klasy 3d. Nasi uczniowie równoległe z dziećmi z takich krajów jak Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania i Włochy poznali głównych bohaterów opowiadania Yooki i Unia Leśna, którzy uciekając przed kłótniami, zgadzają się na utworzenie Unii Leśnej.
Liczne metafory zastosowane w opowiadaniu mają na celu w sposób łatwy i dostosowany do wieku i percepcji uczniów klas 0-3 wytłumaczyć i przybliżyć dzieciom istotę Unii Europejskiej, jako wspólnoty łączącej różnorodność.
Projekt kierowany jest do uczniów klas 0-3 i przeznaczony do realizacji w obszarach edukacji polonistycznej i społecznej.
Klasy i nauczyciele, którzy wyrazili chęć skorzystania z tego typu konceptu, otrzymali materiały, które przyjechały do naszej szkoły prosto z Brukseli.
Do pracy w przekazywaniu wiedzy o Unii będziemy korzystali z zeszytów ćwiczeń, opowiadania kierowanego do młodych Europejczyków w postaci bajki, którym głównym bohaterem jest robaczek świętojański, Yooki, a także z dołączonej mapy Europy.

Today, in grades 0-3, the EU project entitled Yooki and the Forest Union was started. The Collegium of Private Schools, as the only school in Poland, took part in such an undertaking. The project ambassador and the person responsible for implementing it in our country is Ms. Milena Stolarczyk, class teacher of 3d. Our students, along with their children from countries such as Germany, the Netherlands, France, Spain, and Italy, got to know the main characters of the story Yooki and the Forest Union, who, fleeing from quarrels, agree to create the Forest Union. Numerous metaphors used in the story are intended to easily adapt to the age and perception of students in grades 0-3 to explain and familiarize children with the essence of the European Union as a community that combines diversity. The project is aimed at students from grades 0-3 and is intended for implementation in the areas of Polish language and social education. Classes and teachers who expressed their willingness to use this type of concept received materials that came to our school directly from Brussels. To work in transferring knowledge about the Union, we will use exercise books, stories addressed to young Europeans in the form of a fairy tale, the main protagonist of which is the glowworm, Yooki, and the attached map of Europe.

01 copy02 copy

Dzień Europy

The Day of Europe

Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Europy - święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi miałaby stać się nie do pomyślenia.
Aby zapoznać uczniów z kluczowymi wydarzeniami zaprezentowane zostały archiwalne filmy prezentujące żmudną drogę Polski do Unii Europejskiej.
Po ciekawym wstępie przeszliśmy do debaty, w której skupiliśmy się na bilansie Polski w Unii Europejskiej i nad wpływem jaki Europa wywiera na rozwój poszczególnym państw. Uczniowie bardzo chętnie zabierali głos, przedstawili zarówno zalety jak z straty związane z naszym członkostwem w Unii Europejskiej.
Po debacie odbył się konkurs wiedzy na temat Unii Europejskiej i poszczególnych krajów członkowskich. Uczniowie zażarcie walczyli o zwycięstwo i wykazali się szeroka wiedzą. W ostatniej części uroczystości uczniowie klasy 5a w żartobliwy sposób zaprezentowali słowa, które wypowiadamy podobnie w wielu krajach europejskich oraz uczniowie klas 4 odgadywali państwa ukryte w zabawnych wierszykach.

Every year on May 9 we celebrate Europe Day of Europe- a celebration of peace and unity in Europe. It commemorates the anniversary of the historic Schuman declaration in which Robert Schuman presented his vision of a new form of political cooperation in Europe that would make war between European nations unthinkable. In order to familiarize students with key events, archival films were presented, presenting Poland's brave road to the European Union. After an interesting introduction, we moved on to the debate in which we focused on the balance of Poland in the European Union and the influence that Europe exerts on the development of individual countries. The students were very eager to speak, they presented both the advantages and losses related to our membership in the European Union. After the debate, a knowledge competition about the European Union and individual member states was held. The students fought fiercely for victory and demonstrated their extensive knowledge. In the last part of the ceremony, 5a grade students presented some words that we say similarly in many European countries and 4th grade students guessed the countries hidden in funny poems.

01d02d

Strona 2 z 69