Piątek - 15 lipca 2022r.

Friday - 15th July 2022

W piątek uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą Warszawy, słuchali legendy o Warsie i Sawie oraz o syrence warszawskiej. Następnie przeprowadzony został konkurs na najpiękniejszą pracę plastyczną przedstawiającą znane miejsca w województwie świętokrzyskim. Konkurs wygrała Aleksandra Radomska. Korzystając z pięknej pogody uczniowie wyszli na dwór, gdzie grali w klasy, w piłkę i rzucali frisbee.

On Friday, students learned about Warsaw, listened to the legend of Wars and Sawa and the Warsaw Mermaid. Then a competition for the most beautiful artwork presenting famous places in the Świętokrzyskie Voivodeship took place. Aleksandra Radomska won the competition. Taking advantage of the beautiful weather, the students went outside, where they played hopscotch, football and threw frisbee.

15.07.2022 115.07.2022 2