Poniedziałek - 22 sierpnia 2022r.

Monday - 22nd August 2022

Kolejny tydzień wakacji uczniowie rozpoczęli pod hasłem „Kim będę jak dorosnę". Dzieci słuchały opowiadania o zawodach, rozmawiały co wykonuje osoba pracująca jako nauczyciel, lekarz, pilot, policjant etc. Następnie dzieci wymyślały zawody które chciałyby wykonywać w przyszłości i robiły pracę z tym związaną. Po obiedzie oglądaliśmy krótki film opisujący różne zawody, następnie korzystając z pięknej pogody wyszliśmy na zewnątrz.

The next week of summer holiday started with the topic of „Our future profession". Students listened to a story about professions and later on talked what people do in different jobs such as: teacher, doctor, pilot, policeman. They also talked about their dream jobs and made colouring books. After dinner kids watched a short film which presented various professions and then thanks to the beautiful weather went to the playground.