Święto Liczby Pi

Pi Day

14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto.
Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby Pi.
Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.
W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie przyłączyli się do świętowania biorąc czynny udział w tym wydarzeniu.

On March 14, the number Pi celebrates its day.
The date was chosen not by accident - in the United States it is written as 3.14, which is its approximate value.
The number π, or ludolfine, is a mathematical constant that determines the ratio of the length of the circumference of a circle, to the length of its diameter.
Our school also celebrated this important holiday - students joined the celebration by taking an active part in the event.

liczba pi