Pomoc Podopiecznym Ośrodka Wychowawczego

Helping the charges of Fostering Center

W poniedziałek 16. grudnia przedstawiciele Samorządu Szkolnego wybrali się do Ośrodka Wychowawczego Sióstr Dominikanek w celu przekazania darów z przedświątecznej zbiórki dla zamieszkujących tam dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że podopieczni ośrodka ucieszą się ze słodyczy, ubrań, gier, książek, płyt CD i innych datków zebranych przez naszych uczniów.

On Monday the 16th of December representatns of Student Board went to Fostering Center lead by Dominican Nuns in order to give some presents to children and teenagers living there. The presents were collected during pre-christmas charity collection. We do hope, that all the charges are happy getting sweets, clothes, games, books, CDs and other gifts collected by our students.

IMG 20191216 115954