Wtorek - 25 sierpnia 2020r.

Tuesday 25th August 2020

Miniony wtorek upłynął pod hasłem: "Savoir -Vivre bliski jest mi". Dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących rozwoju kultury osobistej, gdzie poznały zasady właściwego zachowania się na co dzień oraz w zaskakujących i nietypowych dla nich sytuacjach. Podczas wspólnej dyskusji uczniowie utrwalili zasady kulturalnego zachowania się w szkole oraz właściwego funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Zajęcia miały na celu przybliżenie cech, zachowań, jakimi wyróżnia się każdy dobrze wychowany człowiek. Następnie uczniowie brali udział w zajęciach tanecznych „Just dance" oraz oglądali film pt. „Epoka Lodowcowa. Wędrówka Kontynentów".

Last Tuesday passed under the slogan: "Savoir -Vivre is close to me". Children participated in activities related to the development of personal culture, where they learned how to behave appropriately on a daily basis and in surprising and unusual situations for them. During the discussion, students have consolidated common principles of civilized behavior in the school and the proper functioning of the peer group. The classes were aimed at introducing the features and behaviors that distinguish every well-mannered person. Then the students took part in the dance classes "Just dance" and watched the movie entitled "Ice Age. Journey of the Continents ".