Poniedziałek - 2 sierpnia 2021r.

Monday - 2nd August 2021

W poniedzialek uczniowie poznali najbardziej charakterystycznie zwierzęta zamieszkujące Australię, rozwiązali zagadkę: "Czym się różni struś od emu?", obejrzeli piękny film przyrodniczy w języku angielskim, ukazujący niesamowity klimat tego kontynentu oraz to, w jaki sposób zwierzęta przystosowały się do życia na nim. Na koniec zajęć wykonali również tematyczną pracę techniczną. Po zajęciach dzieci radośnie bawiły się wspólnie.

On Monday, students got to know the most characteristic animals living in Australia, anserwed the question: "What is the difference between an ostrich and an emu?", and they watched a beautiful nature film in English, showing the amazing climate of that continent and how the animals have adapted to live there. At the end of the classes, they also made a thematic project. After the classes, the children joyfully played together.

310701020804