Dzień Języka Angielskiego

English Language Day

Dzień Języka Angielskiego to jedno z oficjalnych świąt Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego funkcją jest zwrócenie uwagi na różnorodność językową i kulturową ONZ. Angielski, wspólnie z pięcioma językami, umożliwia komunikowanie się i wzajemne zrozumienie. Dla uczczenia historii i bogactwa kultury anglojęzycznej Światowy Dzień Języka Angielskiego przypada na dzień 23 kwietnia, uznawany za datę narodzin oraz śmierci Williama Shakespeare'a.
W naszej szkole Dzień Języka Angielskiego odbył się 25 kwietnia 2024r. Celem wydarzenia była przede wszystkim popularyzacja nauki języka angielskiego i pokazanie, jak w dzisiejszych czasach język angielski staje się spoiwem łączącym kultury i nacje.
Nasi uczniowie wysłuchali prelekcji na temat życia i twórczości Szekspira, wzięli udział w kilku pouczających językowych konkursach, a także wymieniali powody, dla których warto uczyć się języka angielskiego.

English Language Day is one of the official holidays of the United Nations. Its function is to draw attention to the linguistic and cultural diversity of the UN. English, together with five languages, enables communication and mutual understanding. To celebrate the history and richness of English-speaking culture, World English Day falls on April 23, which is also considered the date of birth and death of William Shakespeare. English Language Day took place in our school on April 25, 2024. The aim of the event was primarily to popularize learning English and to show how nowadays English is becoming a bond connecting cultures and nations. Our students listened to the lecture on Shakespeare's life and works, took part in several informative language competitions, and exchanged reasons why it is worth learning English.

IMG 3298dja2